Coğrafi açıdan dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada Birleşmiş Milletlere üye ve G8 ülkeleri içerisinde son yıllarda üst üste en hızlı büyümeyi gerçekleştirmiş eğitim ve refah düzeyi açısından dünya standartlarının üzerinde kaliteye sahip bir ülkedir.

Ortalama 33.000.000’luk nüfusu ile dünyanın refah düzeyi ve dengeli gelir dağılımı açısından en güvenli ülkesi konumundadır. Kanada’ ya eğitim, seyahat, ticari yada göçmen amaçlı olsun gelmek için bir çok nedeniniz var bunlardan bazıları.

Çok kültürlülük, eşitlik, saygı ve karşılıklı anlayış ile yüzlerce farklı kültüre sahip insanın birlikte uyum içerisinde yaşama sanatını her gün sergilediği bir açık hava müzesidir Kanada.

Kanada ekonomik ve kaliteli eğitim imkanlarıyla haklı ve güçlü bir marka haline gelmiştir.


Doğal güzellliği, gelişmiş sanayisi, hızla büyüyen ekonomisi ve dengeli gelir dağılımı ile Kanada dünyanın en hızlı göç alan ülkesi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Ülke nüfüs’unun % 16’ sından fazlasını oluşturan göçmenler ülke ekonomisi ve siyasetinde etkin bir şekilde rol almakta ve güncel istatistiklere göre ileriki yıllarda ekonminin daha fazla göçmenlere endeklsli hale geleceği yönünde sinyaller vermektedir.

Bir taraftan modern hayatın ve teknolojinin en gelişmiş uygulanabilir modelleri diğer taraftan doğal hayatın uyumlu birlikteliğinin sergilendiği bir ülkedir Kanada.

Ülke geneline yayılmış eğitim, sağlık, ulaiim, sosyal ve spor hizmetleriyle en büyük şehri ile en küçük kasabası arasında devlet kurumları, bankalar, hastaneler ve alışveriş merkezleri açısından büyük farklılıklar götermeyen gelişimini tamamlamış aynı zamanda da istikrarlı olarak büyümeye devam eden bir ülkedir.

Kanada’da İngilizce ve Fransızca resmi dil olarak kullanılmakta, tüm devlet dairelerinde her iki dilde aktif bir şekilde hizmet verilmektedir.Kanada’da her eyaletin kendi eğitim ihtiyaçlarını belirledikleri yerel eğitim sistemleri vardır. Buna göre 10 eyalet ve 3 bölgenin uyguladığı kendilerne ait eğitim programları bulunmaktadır.

Ülke genelinde eğitim dünya standartlarının çok üzerinde bir kalitede verilmektedir. Kanada’nin eğitim sistemi özel, genel, bireysel yada toplu eğitime müsaade etmektedir. Her eyalette özel eğitim kurumlarının yanında devlet okulları ve dernek ve vakıf (community college) kolejleri de bulunmaktadır.Bu tür eğitim kurumlarının eğitim izinlerini bölgelerin eğitim bakanlıkları verir ve yine aynı bakanlık denetler.

Özel eğitim kurumları tek veya karışık eğitim yapabilirler. Bu okullar arasında yatılı eğitim veren kurumlar da bulumaktadır.